Bank a parabank – czym się od siebie różnią?

Ktoś mógłby powiedzieć: bank… parabank, co za różnica? A różnica jest i to ogromna. Warto ją znać i zanim pójdzie się po pożyczkę, lepiej doskonale wiedzieć, jak działają te instytucje i z jakim ewentualnym ryzykiem trzeba się przy nich liczyć.

Czym jest bank?

Banki to instytucje bardzo powszechnie znane, jako że każdy z nas z nich korzysta w taki czy inny sposób. W końcu w dzisiejszych czasach ciężko żyć choćby bez konta ROR, na które co miesiąc przelewana jest nasza pensja. Jest to instytucja finansowa, której podstawowe zasady działania zostały zawarte w prawie bankowym i jej funkcjonowanie musi odbywać się na podstawie posiadanych specjalnych uprawnień. W Banku można otrzymać kredyty, pożyczki, prowadzić rachunki, inwestować. Co więcej, wszystkie nasze finanse powierzone tej instytucji objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Oznacza to, że gdyby z jakiegoś powodu bank upadł (co zdarza się rzadko), nasze pieniądze są bezpieczne i otrzymamy ich zwrot. Banki pod tym względem uznaje się za o wiele bezpieczniejsze.

Czym jest parabank?

Parabank to zupełnie inna instytucja finansowa, przede wszystkim działa na podstawie innych przepisów, konkretnie związanych z kodeksem cywilnym. Jest to najczęściej firma prywatna i działa na zasadach piramidy finansowej. O ile upadki banków stanowią niezwykłą rzadkość, a klienci nie muszą się martwić o pieniądze, w przypadku parabanków jest dokładnie odwrotnie. Firmy licznie powstają i szybko upadają, a osoby wkładające do nich swoje pieniądze nierzadko latami sądzą się o odszkodowanie. Parabanki nie mają żadnych zabezpieczeń, a jeżeli chodzi o finanse, korzystają wyłącznie z tego, co dają im klienci. Dodatkowo instytucje te nie mogą udzielać kredytów, a jedynie pożyczki, które często są bardzo wysoko oprocentowane. W przypadku parabanków nie mamy do czynienia z żadnym nadrzędnym nadzorem.

Banknoty pieniędzy

Zalety i wady banków

Banki przede wszystkim wyróżniają się bezpieczeństwem. Wszystkie środki, jakie się do nich wkłada, są zabezpieczone. Dodatkowo instytucje te są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego i muszą działać zgodnie z przepisami prawa bankowego. W banku możliwe jest uzyskanie wysokiego finansowania, choć dużym minusem dla wielu osób są także wymagające warunki. Trzeba wykazać się wiarygodnością i zdolnością kredytową, od które zależne będzie czy i ile się dostanie pieniędzy. Uzyskanie kredytowania bywa więc czasochłonne.

Zalety i wady parabanków

Jedną z największych zalet parabanków jest fakt, iż o wiele łatwiej można w nich uzyskać finansowanie. Wymagania stawiane klientom są mniej restrykcyjne, a pieniądze otrzymuje się niemalże od ręki. Co więcej, czasami można spotkać się z bardzo korzystnymi i tanimi ofertami pożyczek. Na tym jednak pozytywy się kończą. Parabanki są ryzykownym wyborem z wielu względów – ich działanie nie jest stabilne i opiera się tylko na kodeksie cywilnym, nie ma nad nimi nadzoru, a gdy firma się zwinie, traci się wszystkie pieniądze. Poza tym parabank nie może oferować kredytów, tylko pożyczki, które zdecydowanie częściej są wysoko oprocentowane, do tego nie otrzyma się w ten sposób zbyt dużej sumy pieniędzy. Biorąc pożyczkę w takiej instytucji finansowej, trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *