Bank a parabank. Gdzie dostaniesz kredyt, a gdzie pożyczkę?

W życiu może nas spotkać wiele sytuacji, w których będziemy potrzebować dodatkowej gotówki. Czasem warto poszukać wsparcia wśród rodziny lub przyjaciół, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego trzeba mieć świadomość tego, jakie inne możliwości warto wykorzystać. Większość osób szuka wsparcia finansowego w bankach oraz parabankach. Czym różnią się te instytucje, co trzeba o nich wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu lub pożyczki?

Bank – podstawowe informacje

Bank to osoba prawna, która na podstawie odpowiednich zezwoleń wykonuje działalność gospodarczą, która polega na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, a także wykonywaniu innych czynności. Oferty banków są bardzo różnorodne, a wszystkie usługi określone są przepisami prawa i wymienione w statucie banku. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak działają banki. Otóż najprościej rzecz ujmując, są one pośrednikami umożliwiającymi korzystanie ze środków pieniężnych klientów będących w posiadaniu nadwyżek kapitałowych przez klientów, którzy mają ich niedostatek.

Nie sposób opisać to, jak dokładnie działają banki w jednym artykule, warto jednak zaznaczyć, że w przypadku braku gotówki, możemy złożyć w banku wniosek o kredyt gotówkowy. Bardzo popularnym produktem bankowych są również kredyty hipoteczne. Ponadto większość osób lokuje w bankach swoje oszczędności, niestety w ostatnim czasie jest to coraz mniej opłacalne ze względu na malejące oprocentowanie na lokatach i kontach oszczędnościowych.

Co trzeba wiedzieć o parabankach?

Parabanki są firmami prywatnymi, których nie obejmuje prawo bankowe. Choć oferta parabanków bardzo często przypomina tę bankową, to należy zdawać sobie sprawę, że istnieją między nimi zasadnicze różnice ,a jedną z nich jest to, że nad parabankami nie ma nadzoru finansowego. Na pewno większość osób zwróciła uwagę na to, że parabanki znacznie intensywniej zabiegają o klientów niż tradycyjne banki, przez co ich reklamy można spotkać niemal wszędzie – od radia przez telewizję, po internet.

Ważną informacją jest to, że parabanki w większości nie przyjmują depozytów od klientów, ich działalność skupia się na udzielaniu pożyczek. Wszelkie chwilówki, szybkie pożyczki, pożyczki bez bik itp. są udzielane zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie cywilnym.

Bank a parabank – najważniejsze różnice

Nie da się ukryć, że pożyczki w prababkach są znacznie droższe od kredytów bankowych. Inne też są kwoty, które można pożyczyć w tych instytucjach i jeśli potrzebna jest nam naprawdę duża suma, np. kilkaset tysięcy, to pomocy może udzielić nam tylko bank. Kolejna zasadniczą różnicą jest to, że proces przydzielania kredytów jest dużo bardziej skomplikowany w przypadku banków, które znacznie dokładniej „prześwietlają” swoich klientów i mają o wiele większe wymagania. Parabanki nie wymagają składania tylu dokumentów, nie interesuje ich też zdolność kredytowa klientów, co dla wielu osób jest zaleta, jednak powinno być traktowane jako zagrożenie. Banki nie udzielają kredytów osobom, które mogą mieć problem z ich spłatą, a parabanki tak.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *