Bank a parabank – różnice

Banki i parabanki to instytucje, które prowadzą podobną działalność, jednak wiele je różni, szczególnie pod względem prawnym. Wiele osób nie ma świadomości, w oparciu o co działają dane podmioty, głównie chodzi tu o parabanki, które często stają się bohaterami głośnych afer. Jakie więc usługi świadczą parabanki oraz banki i jakie są między nimi różnice?

Banki w Polsce – co warto wiedzieć?

Bank to osoba prawna, która posiada odpowiednie zezwolenia, by prowadzić działalność skoncentrowaną na udzielaniu kredytów, przyjmowaniu depozytów itp. Wszelkie czynności podlegają określonym przepisom Prawa bankowego. Instytucje te mogą funkcjonować jako banki państwowe, spółki akcyjne i banki spółdzielcze. Podlegają nadzorowi państwowemu, nad którym czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. Istotne jest również to, że w razie upadku banku, zdeponowane środki objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do kwoty 100 000 euro. Oznacza to, że upadłość banku nie pozbawi klientów ulokowanych środków.

Usługi świadczone przez banki

Banki prowadzą szereg czynności bankowych, które zostały przedstawione w regulującej je ustawie. Należy do nich między innymi: prowadzenie rachunków bankowych, udzielanie kredytów, emitowanie bankowych papierów wartościowych, prowadzenie bankowych rozliczeń pieniężnych, udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych.

Jak działają parabanki?

Parabanki to podmioty, które prowadzą działalność podobną do banków, jednak nie są regulowane Prawem bankowym, a innymi przepisami. Istotne jest to, że parabank to nie jest firma pożyczkowa, jak powszechnie się sądzi. Definicja tych podmiotów nie została jednoznacznie określona. Działalność parabanków nie podlega regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego, głównie skupia się na udzielaniu pożyczek i przyjmowaniu depozytów. Środki osób, które korzystają z ich usług nie są więc chronione. Mało tego, są one wykorzystywane na potrzeby inwestycji parabanków. Jeśli więc dana instytucja upadnie, pieniądze można stracić. Środki bowiem nie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Charakterystyczne dla usług parabanków mogą być minimalne formalności. Trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami większości produktów finansowych.

Parabank a firma pożyczkowa – czym się różnią?

Poza bankami i parabankami są jeszcze firmy pożyczkowe. Często są one mylone z okrytymi złą sławą parabankami, jednak niesłusznie. Działalność firm pożyczkowych jest regulowana przez Umowę o kredycie konsumenckim. Odsetki pożyczek nie mogą być wyższe niż 4-krotność stopy kredytu lombardowego. To, co je wyróżnia, to minimum formalności i zmniejszony rygor przyznawania takich pożyczek.

Od 2017 roku firmy pożyczkowe muszą być wpisane do Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Są więc one objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Firmy, które prowadzą działalność bez wpisu do rejestru nie działają legalnie. Może to skutkować dotkliwymi dla nich sankcjami pieniężnymi w wysokości nawet 500 000 zł.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *