Bank czy parabank, gdzie po pożyczkę gotówkową?

Jako że pożyczki gotówkowe są jedną z najpopularniejszych ofert dostępnych w wielu instytucjach finansowych, często pojawia się pytanie, gdzie warto się po nie udać. Lepszy będzie bank, czy jednak firmy pozabankowe, nazywane parabankami? Gdzie będzie bezpieczniej i taniej? Jakie są różnice pomiędzy oferowanymi pożyczkami?

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to oferta finansowa, która dostępna jest zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych, w tym także w parabankach. Ich dużą zaletą jest fakt, iż są łatwiejsze w otrzymaniu niż kredyty, ponieważ nie wymagają tak dużych formalności. Minusem mogą być nieco wyższe koszty, a także mniejsza kwota możliwa do uzyskania. Mimo wszystko dokładne warunki przyznania, w tym także cena takiego zobowiązania, będzie zależała przede wszystkim od instytucji, w której zamierzamy się zapożyczyć.

Jak wybrać pożyczkę w banku?

Standardowym wyborem dla pożyczki gotówkowej jest bank, czyli instytucja finansowa, która podlega konkretnym przepisom prawa bankowego. Co za tym idzie, jest to zdecydowanie bezpieczniejsze, niż w przypadku innych firm oferujących podobne produkty. Na rynku mamy dostępnych wiele takich instytucji, a o tym jak wybrać bank sugerują redaktorzy na 4banki.pl. W ten sposób można przeanalizować wszystkie szczegóły, przydatne przy podejmowaniu takiej decyzji. Chcąc wziąć pożyczkę, pierwszym krokiem będzie sprawdzenie dostępnych ofert i porównanie ich między sobą.

Pieniądze z koperty

Jak działają parabanki?

Parabank to firma z sektora finansowego pozabankowego, który działa na odmiennych zasadach niż standardowe banki. Przede wszystkim podlegają one prawu cywilnemu, a nie bankowemu, przez co nie posiadają odpowiednich gwarancji. Ludzie często utożsamiają parabanki z bankami, uznając, że jedno i drugie oferują to samo, co jest błędnym przeświadczeniem. Owszem, parabanki mogą udzielać pożyczek gotówkowych, jednak będzie to bardziej ryzykowne i droższe, choć z drugiej strony uzyskanie pieniędzy wiąże się z mniejszymi formalnościami.

Często nie są sprawdzane bazy danych dłużników, jednak opłaty i prowizje są wyższe, tak samo jak RRSO, które często sięga ponad 100%. Wysokość pożyczki też jest mniejsza niż w banku i zazwyczaj przy korzystnych warunkach, pierwsza darmowa pożyczka nie jest większa niż kilkaset złotych.

Pożyczka w banku czy parabanku?

Ban i parabank to dwie zupełnie odmienne instytucje finansowe, działające na innych zasadach i podlegające innym przepisom prawa. Z oczywistych względów banki są bezpieczniejsze, choć parabanki kuszą łatwiejszą do otrzymania gotówką. Koszty w jednym i drugim przypadku mogą wynieść nas różnie, w zależności od oferty, podejścia banku i naszych możliwości i oczekiwań. Banki dają jednak gwarancje bezpieczeństwa, z kolei parabanki jej nie mają, a dodatkowe koszty wynikające z zaciągnięcia zadłużenia, mogą znacząco przekroczyć pożyczoną kwotę.

Na pożyczkę tego typu najczęściej decydują się osoby, którym zależy na szybkiej gotówce, w niewielkiej kwocie i minimum formalności, choć nie jest ona dedykowana osobom bezrobotnym czy zadłużonym (nawet jak się otrzyma pieniądze, jest to ryzyko).

Jeżeli nasza sytuacja finansowa jest pewna, lepiej skorzystać z banku – jest bezpieczniej i często też o wiele taniej. Jeżeli nie mamy szans na pożyczkę w takiej formie, ale nasza mimo wszystko jesteśmy wypłacalni i pewni swoich możliwości, parabank nie będzie złym wyborem, choć trzeba liczyć się z większym ryzykiem.

Jak sprawdzać pożyczki gotówkowe?

Przed podjęciem decyzji najlepiej dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami pożyczki gotówkowej. Najłatwiej będzie zrobić to przez wykorzystanie porównywarki, dzięki czemu w jednym miejscu będziemy mogli sprawdzić, jak kształtują się poszczególne oferty. W ten sposób wyselekcjonuje się te, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i oczekiwaniom i jednocześnie znajdą się w zasięgu możliwości finansowych.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *