Co to jest parabank? Czym się różni kredyt w parabanku od kredytu w banku?

Słyszysz o parabanku, ale nie wiesz, co rozumieć przez to określenie? A przede wszystkim – chcesz się dowiedzieć, czym się on różni od banku? Wyjaśniamy, jakie są różnice między instytucjami finansowymi. Zobacz, czym się różnią banki od instytucji pozabankowych.

Co to jest parabank?

Zaczniemy od tego, co należy rozumieć jako parabank. Jest to powszechne określenie na instytucje pozabankowe. Co ciekawe, pojęcie parabanku nie jest sprecyzowane w polskim prawie. Nie pojawia się ani w Polskiej Klasyfikacji Działalności, ani w klasyfikacji stosowanej w sprawozdawczości Narodowego Banku Polskiego.

Uważa więc się, że jest to podmiot, który w swojej działalności zajmuje się tym, co charakterystyczne dla banków, ale nie w oparciu o Prawo Bankowe, a Prawo Cywilne. Tak więc instytucje pozabankowe są tymi, które są upoważnione do podejmowania czynności, jakie są znamienne dla banków. Jak to rozumieć? Przede wszystkim na określenie „parabank” zasługuje firma, która prowadzi działalność depozytowo-kredytową.

Działalność pozabankowych instytucji uzupełnia system banków komercyjnych i spółdzielczych. Bardzo często mają niemalże taką samą ofertę, ale o znacznie większej dostępności.

spotkanie osób w garniturach

Bank a parabank

Największą różnicą jest to, że choć parabanki tworzą równoległy system do banków, to jednak nie podlegają tym samym regulacjom prawnym i nie są objęte nadzorem finansowym, jaki i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Właśnie dlatego dla wielu osób parabanki są zagrożeniem. Boją się, że środki, jakie im powierzają nie są bezpieczne. Nie pomagają w tym również afery, które często są z udziałem tego typu instytucji.

A co w sytuacji, gdy chce się pożyczyć pieniądze od takiej instytucji? Czy również są powody do obaw? Z pewnością większym ryzykiem z pożyczania pieniędzy w parabanku musi się liczyć sama instytucja. W związku z tym, że nie obejmuje jej Prawo Bankowe, często stosuje znacznie mniej rygorystyczne wymogi. Nie sprawdza na przykład danych umieszczonych w Biurze Informacji Kredytowej. Właśnie dlatego skorzystać z usług parabanku mogą nawet osoby zadłużone. To, co plusem dla klienta, nie jest zawsze plusem dla parabanku. Oczywiście zabezpiecza on swój interes, czasami nawet lepiej niż bank, ale różnie z tym bywa.

Czym się różni kredyt w parabanku od kredytu w banku?

A więc czym się różni kredyt w parabanku od tego w banku? Przede wszystkim, aby dostać kredyt w banku, należy spełnić znacznie bardziej wygórowane wymagania, niż zaciągając go w parabanku.Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że banki nie oferują pożyczek dla każdego. Jeśli chce się pożyczyć pieniądze od banku, należy być osobą pełnoletnią, zamieszkiwać na terytorium Polski, ale i posiadać stałe, udokumentowane źródło dochodów. Bank nie wyda pozytywnej opinii na wniosek o kredyt, jeśli nie sprawdzi zdolności i historii kredytowej wnioskodawcy. Bank musi zwrócić uwagę na scoring BIK, a więc sprawdzić informacje w bazach, aby upewnić się, że nie ma do czynienia z ryzykownym klientem. Tak więc znacznie trudniej jest otrzymać kredyt w banku.

A jak z tym jest w parabanku? Tutaj procedura jest znacznie prostsza. Nie zawsze potrzebne są zaświadczenia. Częściej pieniądze udzielane są na podstawie wniosku i oświadczenia klienta. W związku z tym, że parabanki pożyczają niewielkie kwoty i na krótki czas, nie muszą martwić się o weryfikację dochodów, wydatków czy historii kredytowej. Ufają temu, co gwarantuje klient i na tej podstawie wypłacają środki.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *