Co to są parabanki? Przykłady parabanków

Każdy z nas słyszał już o parabankach – wyraz ten pojawia się często w mediach i nie tylko. Czym jednak one są? Czym się różnią od standardowych banków i jak działają? Na co zwracać uwagę wybierając parabank?

Czym jest parabank?

Czym są banki wie każdy z nas – to duże instytucje finansowe, których działanie uzależnione jest od przepisów prawa finansowego i ustawy o bankowości. Parabanki, choć bardzo podobne do banków, bowiem też będące instytucjami finansowymi, działają na nieco innych zasadach. Nie podlegają prawu bankowemu i działają w oparciu o inne przepisy. Nie są też częścią sektora bankowego, należą za to to odrębnej części systemu, który wykonuje czynności zbliżone do bankowych. Dodatkowo nie podlegają też nadzorowi finansowemu i systemowi gwarancyjnemu.

Ogólnie ciężko jest zdefiniować parabanki, jako że w polskim prawie nie istnieje żaden sprecyzowany zapis, który by to uwzględniał. Wyrażenia tego nie spotka się w żadnym przepisie prawa, ani innych klasyfikacjach, w tym w Polskiej Klasyfikacji Działalności i Narodowego Banku Polskiego.

Skąd wzięły się parabanki w Polsce?

Nie da się konkretnie określić kiedy parabanki weszły na Polski rynek, niewątpliwie jednak już od kilkunastu lat cieszą się na tyle dużą popularnością iż doskonale widać rozkwit tego typu działalności finansowej. Parabanki w Polsce mają się dobrze i na przestrzeni lat powstało ich tyle, że ciężko jest wymienić je wszystkie. Ponieważ praktycznie żadne regulacje ich nie dotyczą, istnieje duże ryzyko utraty zgromadzonych środków. Mimo to, wśród ludzi cieszą się dużą popularnością, jako że zdecydowanie łatwiej i szybciej można z nich pozyskać określone środki, choć zazwyczaj na niezbyt duże sumy. Ryzyko nie odstrasza klientów.

Pieniądze wystajęce spod drzwi

Różnica między parabankami a bankami

Do prowadzenia tej działalności nie ma potrzeby posiadania zezwolenia KNF (Krajowego Nadzoru Finansowego), co za tym idzie, wiąże się też z większym ryzykiem utraty pieniędzy. Parabanki nie podlegają nadzorowi, nie mają gwarancji bezpieczeństwa środków, jak również nie podlegają wymogom ostrożności czy ochrony tajemnicy bankowej. Oferowane usługi są więc tylko podobne do bankowych i często działają na zasadzie piramidy finansowej. Według prawa, parabanki należą to tak zwanej szarej strefy bankowości. W razie jego upadki, klient traci wszystko, albo zostaje w ogromnymi długami, jeżeli zaciągnął w parabanku pożyczkę.

Banki są chronione przez prawo, a co za tym idzie, w razie upadku, klient ma zagwarantowane bezpieczeństwo środków, które ulokował. Krajowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia zwrot pieniędzy, czego nie może zrobić parabank.

Jakie parabanki w Polsce?

Firm świadczących usługi podobnych do bankowych w Polsce jest naprawdę dużo. Większość z nich to tak zwane firmy kredytowe, udzielające szybkich pożyczek na określone sumy. Wśród nich warto wymienić takie znane jak: Vivus, Szybka Gotówka, Ferratum, Wandoo, Kuki.pl, Filarum, Wonga czy Lendon. Oczywiście na rynku jest ich znacznie więcej i firm takich można znaleźć kilkadziesiąt lub nawet kilkaset. Do tego można wymienić szereg firm zajmujących się nie tylko działalnością pożyczkową, ale i inwestycyjną. Dlatego też trzeba bardzo uważać.

Jak wybrać parabank?

Parabanki z założenia są ryzykownym wyborem, jeżeli jednak jesteśmy gotowi podjąć ryzyko, najlepiej wybierać takie instytucje finansowe, które zostały już wcześniej sprawdzone. Lepsze będą te, które działają na rynku już od wielu lat i wyrobiły sobie pewną renomę. Warto też sprawdzać stronę KNF, gdzie publikowane są listy firm pozabankowych, wobec których zostało złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Parabanki znajdujące się na liście są więc podejrzane, a ich działalność mocno ryzykowna.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *