Jak porównywać pożyczki gotówkowe, aby wybrać najlepszą ofertę?

Kłopoty finansowe i szybka potrzeba zdobycia gotówki spotykają wielu z nas. Dobrym, często stosowanym, sposobem na podreperowanie domowego budżetu jest zaciągnięcie pożyczki gotówkowej. Jak wybrać najlepszą spośród ofert wielu instytucji – banków, firm pożyczkowych oraz parabanków?

Czym są kalkulatory i rankingi do porównywania kredytów?

Internet jest bardzo przydatnym narzędziem podczas poszukiwania ofert pożyczek gotówkowych z różnych źródeł. Można tam nie tylko znaleźć propozycje banków, parabanków i firm pożyczkowych, ale i w bardzo łatwy sposób porównać przedstawione produkty. Przydatnym narzędziem do poszukiwania atrakcyjnych ofert pożyczek jest kalkulator kredytowy np. na stronie Wnioskomat.com. Na podstawie danych podanych przez użytkownika, dotyczących kwoty pożyczki oraz czasu trwania umowy kredytowej, wyświetla on spersonalizowany ranking najkorzystniejszych pożyczek. Na stronie znajduje się także kalkulator pozwalający na znalezienie najlepszej chwilówki, czyli szybkiej pożyczki pozabankowej na niską kwotę. Kolejnym z narzędzi przydatnych podczas porównywania ofert jest ranking pożyczek. Jest on konstruowany na podstawie reprezentatywnego przykładu, czyli z góry założonych danych dotyczących kwoty oraz czasu kredytowania. Wraz ze zmianami tych parametrów dana oferta może nie być najkorzystniejsza. Warto wiedzieć, że kalkulatory oraz rankingi tworzone są na dany miesiąc – najlepsza oferta w czerwcu, nie musi być taką w lipcu.

Na co zwrócić uwagę, porównując pożyczki?

Wybierając pożyczkę, zazwyczaj zapoznajemy się z kilkoma ofertami. Na co jednak zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą? Kluczowym aspektem powinna być RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania stanowiąca całkowity koszt zaciągnięcia pożyczki. Ponadto warto sprawdzić, jakie są dodatkowe koszty zaciągnięcia zobowiązania np. opłata przygotowawcza czy za wydanie decyzji, a także jakie wydatki należy ponieść w przypadku opóźnienia z wpłatą raty bądź szybszej spłaty zobowiązania. Warto podkreślić, ze im dłuższy czas kredytowania, tym wyższy całkowity kosz zaciągnięcia zobowiązania. Podczas porównywania ze sobą ofert, warto także zwrócić uwagę na miesięczną ratę – nie powinna być zbyt wysoka, a możliwa do spłaty przez cały czas trwania zobowiązania. Zestawiając ze sobą pożyczki, warto także przeczytać dokładnie umowę, w której powinny znaleźć się wszelkie informacje związane ze zobowiązaniem. Gdy jest niezrozumiała w jakimkolwiek aspekcie, nie należy jej podpisywać!

W banku, firmie pożyczkowej czy parabanku – gdzie zaciągnąć pożyczkę?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z najważniejszych aspektów branych pod uwagę podczas wyboru kredytu gotówkowego jest jego cena, czyli RRSO. W związku z tym warto zaznaczyć, że zazwyczaj oferty bankowe są dużo korzystniejsze niż te, które można znaleźć w instytucjach działających na rynku pozabankowym. Obydwa typy instytucji często proponują zaciągnięcie darmowej pożyczki (zwraca się tyle, ile się pożyczyło) dla swoich nowych klientów. Warto śledzić oferty. Rozważając gdzie zaciągnąć zobowiązanie, należy wziąć pod uwagę także inną kwestię. Banki zawsze weryfikują zdolność kredytową osób, które chcąc dostać od nich pożyczkę. W związku z tym osoby wcześniej zadłużone, bez stałego zarobku, z zajęciem komorniczym czy z negatywną historią kredytową w BIK mogą mieć kłopoty z uzyskaniem pieniędzy. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do firmy pożyczkowej lub parabanku – wiele z nich nie bada wiarygodności kredytowej swoich klientów, jednak koszt takiego zobowiązania może być wyższy. Warto wiedzieć, że decydując się na ofertę przedstawioną w rankingu bądź kalkulatorze na stronie Wnioskomat.com, istnieje możliwość bezpośredniego przesłania wniosku do wybranej instytucji, co znacząco ułatwia i sprawiania proces aplikowania o pożyczkę gotówkową.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *