Lista parabanków na Śląsku – gdzie po szybką pożyczkę?

Parabanki, zwane też potocznie firmami pożyczkowymi to prawdziwa plaga w naszym kraju. Co roku powstają nowe i co chwile znikają te, które zostały założone jakiś czas temu. Są to twory niestabilne, choć znaleźć można kilka firm, które z powodzeniem trwają na rynku od wielu lat. Jak wygląda to na Śląsku?

Parabank – czym jest?

Jeżeli chodzi o formę pozyskiwania pieniędzy, np. poprzez pożyczki, tuż obok banków działa liczna grupa parabanków – prywatnych firm, które są całkowitym przeciwieństwem, banków. Sam przedrostek „para” świadczy zresztą o tym, że jest to twór, który swoim działaniem tylko przypomina te instytucje finansowe. Opiera się jednak na innych zasadach, konkretnie na przepisach prawa cywilnego, a nie bankowego, działa jako piramida finansowa, a środki pozyskuje bezpośrednio od klientów i dodatkowo nie ma żadnych zabezpieczeń, a nadzór jest szczątkowy. Polacy mimo wszystko chętnie sięgają po takie wsparcie pożyczkowe. Jako że parabanki mają tę podstawową przewagę, iż są łatwodostępne. Pieniądze może otrzymać praktycznie każdy, po dość pobieżnej weryfikacji.

Ile jest parabanków w Polsce?

Tak naprawdę nie da się tego zliczyć, jako że wiele z tych firm działa jako samodzielne placówki. Część z nich, tych, które na rynku wypracowały sobie pewną renomę, są rozprzestrzenione w wielu regionach. Z pewnością listę podobnych instytucji należy liczyć nie tyle w dziesiątkach, ile w setkach. W praktycznie każdym mieście znajdzie się firmę pozabankową, która będzie oferowała pożyczki, możliwość inwestowania czy skorzystania z innych ofert finansowych.

Dłonie liczące pieniądze

Jakie parabanki działają na Śląsku?

Ciężko będzie tutaj wymienić pełną listę parabanków działających na terenie województwa śląskiego, jako nikt nie prowadzi podobnych danych. Najłatwiej zorientować się w ofertach przy samodzielnych poszukiwaniach, przeglądając, jakie parabanki działają w naszej najbliższej okolicy. Wiele z nich działa nawet nie tyle stacjonarnie, co online, dzięki czemu można otrzymać gotówkę bez wychodzenia z domu, a do tego siedziby tych instytucji nawet nie muszą być w pobliżu.

Lista parabanków na Śląsku

Lista ta może być bardzo długa, ale ogólnie rzecz ujmując, nie warto w tym celu wymieniać dosłownie wszystkie firmy, które działają na terenie śląska. W pierwszej kolejności dobrze jednak wymienić te, które z pewnością są najbardziej znane i najczęściej działają w całym kraju, jak choćby Vivus, Wonga, HappiPożyczki, Bocian czy Provident. W tym konkretnym regionie można spotkać także wiele innych mniejszych parabanków działających głównie lokalnie (ale nie tylko) i warto tu wymienić firmy takie jak Skarabeusz Pożyczki, Eurocent, Gotówka Domowa, Astra, Lendon, Pożyczka Plus, Extra Portfel, BezBiku.Info. Platan, Kuki. Rzecz jasna znajdzie ich o wiele więcej.

Czy opłaca się korzystać z parabanków?

Największą zaletą parabanków jest łatwość, z jaką można uzyskać pieniądze. Niestety jednocześnie są to instytucje bardzo ryzykowne i niepewne. Zdecydowana większość osób, które mają długi, są właśnie klientami firm pozabankowych. Niewielkie wymagania stawiane przed klientami sprawiają, że może sięgnąć po nie każdy, co może generować problemy finansowe. W praktyce nie jest to więc rozwiązanie dla każdego i decydując się na podobne finansowanie, trzeba dobrze się nad tym zastanowić.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *