Lista parabanków w Polsce – popularne firmy pozabankowe, gdzie szukać o nich informacji?

Parabanki w Polsce mają bardzo silną pozycję, co widać choćby po tym, jak wiele ich jest na terenie naszego kraju. Wiele z nich wypracowało sobie już pewną renomę, dzięki czemu są znane i uważane za pewne i w miarę bezpieczne. O to liska kilku najbardziej znanych parabanków w Polsce.

Parabanki w Polsce – skąd się wzięły?

Parabanki w Polsce nie są instytucjami nowymi, co więcej na rynku występują już od bardzo dawna, choć dopiero stosunkowo niedawno zaczęto zwracać na nie większą uwagę. Przede wszystkim zostały one wzięte na celownik przez Komitet Stabilności Finansowej oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Wszystko z racji tego, że są to firmy niepewne charakteryzujące się wysokim stopniem ryzyka finansowego. Nie obejmuje je prawo bankowe, a tylko cywilne, praktycznie nie mają nad sobą żadnego nadzoru.

Za parabank uznaje się firmy oferujące pożyczki lub inwestycje, ubezpieczenia oraz instytucje zajmujące się pośrednictwem finansowym. Ich działania nie są też objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, w razie bankructwa klienci zostają pozostawieni na lodzie. Skąd dokładnie się wzięły, nie wiadomo, działalność różnego typu firm finansowych jest stara jak świat.

Jakie parabanki działają w Polsce?

Tak naprawdę ciężko wymienić tutaj listę parabanków działających w Polsce, jako że wiele tych firm funkcjonuje przede wszystkim w internecie. Ich siedziby nie zawsze są znane i niekoniecznie muszą znajdować się w Polsce. Oczywiście, jeżeli dana instytucja chce działać legalnie, rzecz jasna muszą być podane wszystkie podstawowe informacje, a od kilku lat, KNF prowadzi skrzętne badania weryfikujące. Nie bez powodu na ich stronie można zapoznać się z listą podmiotów podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Chcąc skorzystać z oferty parabanku, najlepiej wybrać ten, który ma już stabilną i pewną sytuację na rynku. Mimo wszystko, w Polsce ich nie brakuje.

Lista parabanków w Polsce

Lista parabanków w Polsce jest zaskakująco długa i obejmuje kilkaset podmiotów oferujących różnego typu finansowania. Do najbardziej znanych zaliczyć można Wongę, Vivus, Kuki, Tani Kredyt, LendOn, Szybką Gotówkę, Pożyczkę Plus, Aasa, Provident, Ferratum, Smart Pożyczka, Rankomat, Chwilówkomat, Filarum czy Super Grosz. Podane nazwy firm nie wyczerpują jednak całej puli działających w Polsce parabanków, co więcej, jest ledwo niewielki wycinek tej działalności, obejmujący jedynie kilka najpopularniejszych przedsiębiorstw. W każdym z nich można uzyskać finansowanie na podstawie konkretnych warunków, a wysokość kwoty czy czas spłaty będzie uzależniony od konkretnej firmy, a także poniekąd od zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Dlaczego parabanki są w Polsce tak popularne?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Ludzie poszukujący szybkiej gotówki, dostaną ją właśnie w placówkach parabanków, gdzie wymagania stawiane przez firmy są mniejsze niż w bankach. Niewielka liczba formalności jest dużą zachętą, podobnie jak często spotykane korzystne oprocentowania. Wiele osób nie zwraca wówczas uwagi na zagrożenia, w postaci dodatkowych opłat, czy brak zabezpieczenia interesów klienta. Parabanki nie są objęte Funduszem gwarancyjnym, a także nie obejmuje ich tajemnica bankowa.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *