Parabanki bez BIK, BIG i KRD, czy warto korzystać z ich oferty?

Korzystanie z usług parabanków może być sposobem na szybkie i bezproblemowe uzyskanie środków finansowych. Jednak czy branie pożyczek w parabankach jest bezpieczne? Podpowiemy Ci, czy warto rozważyć ofertę tych instytucji finansowych i jakie ryzyko niesie zaciągnięcie zobowiązania w parabanku.

Co to są parabanki?

Parabanki to instytucje finansowe świadczące usługi podobne do banków. Ich działalność nie reguluje ustawa prawna, a jedynie przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej i kodeks cywilny — to podstawowa różnica między bankiem a parabankiem. Uzyskanie pożyczki w parabanku jest znacznie łatwiejsze, ponieważ taka instytucja zwykle nie sprawdza historii zadłużenia wnioskodawcy. Oznacza to, że z usług parabanków bez BIK, BIG i KRD mogą korzystać osoby, które posiadają również inne zobowiązania finansowe, a nawet te bez zatrudnienia.

Jakie są zalety parabanków?

Jedną z zalet instytucji parabankowych jest możliwość szybkiego załatwienia formalności i niemal natychmiastowego uzyskania środków. Parabanki często działają przez internet, dzięki temu złożenie wniosku i otrzymanie przelewu zazwyczaj odbywa się w ciągu niecałej godziny. Z tego względu z oferty pożyczek w parabankach bez BIK, BIG i KRD korzystają najchętniej dłużnicy i osoby, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki.

Jakie są wady parabanków?

Parabanki dla zadłużonych często kuszą darmowymi pożyczkami i korzystnym oprocentowaniem, jednak taka oferta zwykle jest skierowana tylko do pierwszorazowych klientów. Ze względu na to, że parabanki nie weryfikują zdolności finansowej wnioskodawców, koszty zaciągnięcia zobowiązania są znacznie wyższe niż w standardowym banku. Instytucje bankowe sprawdzając możliwości finansowe klienta, mogą dostosować do niego daną ofertę. Czas spłaty pożyczki, zwłaszcza w przypadku chwilówki, jest dosyć krótki, a procedura windykacyjna postępuje bardzo szybko.

Jakie zagrożenia niesie korzystanie z usług parabanków?

Głównym zagrożeniem związanym z korzystaniem z oferty parabanków bez BIK, BIG i KRD jest nawarstwianie się długów. Wysokie koszty dotyczące zaciągania pożyczek w tych instytucjach finansowych przez osoby zadłużone często sprawiają, że nie są one w stanie spłacić chwilówek na czas. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest próba negocjacji warunków spłaty istniejących już zobowiązań z bankiem.

Działalność parabanków w Polsce nie podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że instytucje parabankowe nie zapewniają właściwego zabezpieczenia finansów. To bardzo istotna wada, ponieważ parabanki często operują wysokimi kwotami pieniędzy, co stanowi poważne zagrożenie związane z ewentualną utratą środków.

Czy warto korzystać z oferty parabanków?

Istnieje wiele wiarygodnych parabanków, z których usług korzysta wiele osób. Jednak należy wziąć pod uwagę ryzyko związane z zaciągnięciem pożyczki w takiej instytucji. Jeśli potrzebujesz przypływu gotówki na określony cel i masz pewność, że spłacisz zobowiązanie w terminie, skorzystanie z oferty parabanku może być jedną z opcji.

Działalność parabanków bez BIK, BIG i KRD jest legalna. Ich oferta w wielu przypadkach wydaje się korzystna, jednak należy mieć na uwadze ewentualne zagrożenia dotyczące braku zabezpieczenia finansów i szubko postępującej procedury roszczenia spłaty pożyczki.

5 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *