Parabanki bez BIK – czy parabanki sprawdzają BIK i KRD?

Pieniądze

Przeglądając oferty parabanków coraz częściej można natrafić na pożyczki bez BIK i KRD. Zwykle są one wyżej oprocentowane, a więc na pierwszy rzut oka – nieopłacalne. A więc co sprawia, że tak wiele osób się na nie decyduje? Wyjaśniamy.

BIK i KRD – co to jest?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest to baza współtworzona przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki. Jej celem jest gromadzenie oraz udostępnianie historii kredytowej. Co można w niej znaleźć? Informacje o wszelkich zadłużeniach zaciągniętych w bankach, SKOK-ach, a także w parabankach.

Czy to zawsze jest dla Ciebie niekorzystne? Nie. Z BIK można dowiedzieć się, czy regularnie spłacasz swoje zobowiązania – wtedy potocznie mówi się o pozytywnej historii kredytowej. Gorzej, jeśli w bazie istnieją informacje o jakichkolwiek zaległościach. Przez to możesz mieć problem z zaciągnięciem kolejnego kredytu, pożyczki.

A co to jest KRD? To Krajowy Rejestr Dłużników. Większości osób wydaje się, że trafiają tam wyłącznie osoby mające problem z uregulowaniem swoich zobowiązań, tak jednak być nie musi. Tak samo jak BIK, KRD może pomóc w tworzeniu historii kredytowej. Ale to koniec dobrych wiadomości. O ile w BIK pojawiają się informacje o problemach ze spłatą kredytów, pożyczek, o tyle do KRD możesz trafić nawet wtedy, gdy… zalegasz z rachunkami za gaz. Jest tak dlatego, że w KRD gromadzone są informacje nie tylko z sektora finansowego, ale także usługowego, przemysłowego, handlowego.

Historia kredytowa a zdolność kredytowa

A jak historia kredytowa może wpłynąć na zdolność kredytową? Banki oraz parabanki zwykle oceniają ryzyko związane z przyznaniem Ci dodatkowych środków. Robią to m.in. na podstawie wysokości Twoich zarobków, rodzaju stosunku pracy. Takich parametrów jest oczywiście o wiele więcej, a jednym z nich jest właśnie historia kredytowa.

Jeśli więc w BIK lub w KRD udostępnione są informacje o problemach ze spłacaniem rat, instytucja finansowa może wydać decyzję odmowną w odpowiedzi na Twój wniosek. Jesteś wtedy dla nich niewiarygodnym klientem. A czy są pożyczki dla zadłużonych?

Parabanki bez BIK – czy dostanę pożyczkę bez BIK?

Dobra wiadomość jest taka, że są parabanki bez BIK. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, czy dostanę pożyczkę bez BIK, to odpowiedź brzmi: tak. Będzie mieć to jednak swoje konsekwencje. Ale od początku.

Niektóre parabanki deklarują, że historia kredytowa nie ma wpływu na podjęcie decyzji o przyznaniu środków. W praktyce oznacza to, że klient nie jest sprawdzany w BIK, KRD czy innej bazie dłużników. W ten sposób można uzyskać zarówno chwilówkę, jak i pożyczkę ratalną. W niektórych przypadkach nie trzeba nawet przedstawiać żadnych zaświadczeń o dochodach.

Ale niestety – nie ma nic za darmo. Dla parabanku taka pożyczka bez BIK stanowi wyższe ryzyko niewypłacalności klienta. Musi więc to w jakiś sposób sobie zrekompensować. Dlatego mówi się o tym, że pożyczki bez BIK są nieopłacalne – mają wyższe oprocentowanie, dodatkowe prowizje i opłaty, które sprawiają, że sumaryczny koszt zobowiązania jest wysoki.

Jest to raczej rozwiązanie skierowane do osób, które nie mają innego wyjścia. Przy czym zawsze zaciągając taką pożyczkę trzeba mieć pewność, że będzie w stanie się ją spłacić.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *