Parabanki takie jak Provident, które popularne?

Intensywny rozwój rynku usług bankowych sprawił, że w naszym kraju pojawiło się wiele pozabankowych instytucji świadczących usługi finansowe. Każdy z nas zna parabanki takie jak Provident. Czasem jednak trudno zrozumieć nam jak działają. Czym konkretnie się zajmują, czy różnią się od banków, które popularne? Dowiedz się koniecznie!

Parabank – co to?

Na początku warto zaznaczyć, że w polskim prawie nie ma definicji „parabanku”. Tym mianem nazywa się prywatne instytucje świadczące usługi finansowe charakterystyczne dla banku. Parabanki podobnie jak banki zajmują się bezpośrednią obsługą klienta. Nie posiadają one jednak statusu banku, jako instytucji zaufania publicznego. Działają na podstawie kodeku cywilnego.

Bank a parabank

Jak już wspomnieliśmy, wcześniej parabanki i banki nie są tożsamymi instytucjami. Najważniejszą różnicą jest to, że parabanki nie podlegają pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, ich działalność jest kontrolowana przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Koszty pożyczki zaciągniętej w parabanku zazwyczaj są dużo większe niż w banku, jednakże instytucja ta umożliwia szybszy czas spłaty zadłużenia. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza tzw. chwilówki, czyli pożyczki na małą kwotę zaciąganych bardzo szybko (nawet w kwadrans) i spłacanych maksymalnie w 3 miesiące. Dodatkowo warto zaznaczyć, że pożyczkę w parabanku można otrzymać dużo łatwiej niż w banku – istnieją pożyczki na dowód, na SMS, czy bez weryfikacji zdolności kredytowej. Z tego powodu oferta kredytów pozabankowych najczęściej kierowana jest do osób, które nie mają możliwości uzyskania kredytu bankowego.

Usługi świadczone przez parabanki

Najważniejszą działalnością polskich parabanków jest udzielanie pożyczek i kredytów. Zazwyczaj nie należy określić celu, na jaki zostaną wydane środki. Częstą praktyką jest oferowanie pierwszej pożyczki do określonej kwoty za darmo. Dodatkowo tak jak banki, parabanki oferują założenie lokaty oszczędnościowej. Mimo wysokiej oczekiwanej stopy zwrotu warto pamiętać, że inwestycja ta jest obarczona dużym ryzykiem.

Najbardziej znane parabanki

Jednym z najpopularniejszych polskich parabanków jest wspomniany wcześniej Provident, czyli instytucja finansowa działająca w Polsce od 1997 roku. Jest spółką notowaną na giełdzie, stanowiącą część międzynarodowej grupy. Ponadto znanymi instytucjami tego typu są m.in.:

  • Alfakredyt,
  • Bocian,
  • Kuki.pl,
  • Pożyczka Plus,
  • Smartpożyczka,
  • Vivus,
  • Wonga,
  • Zaplo.

Szacuje się, że w Polsce działa prawie 100 różnych firm świadczących usługi finansowe charakterystyczne dla banków. Reklamy wielu z nich można odnaleźć w prasie, telewizji, radio i Internecie, co umożliwia im jeszcze lepsze budowanie swojej marki, zdobycie popularności i rozpoznawalności. Warto zaznaczyć, że na rynku pojawiają się także platformy kredytowe, które skupiają parabanki oraz czasem banki, by móc usprawnić proces zaciągania zobowiązań szerokiej grupie klientów.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *