Pożyczka w parabanku a w banku, zalety i wady?

Zastanawiasz się, czy wziąć pożyczkę w banku czy w parabanku? Dowiedz się, jakie korzyści i wady ma każde z tych rozwiązań.

Czym różnią się banki od parabanków?

Każdy chyba wie, że banki i parabanki to nie to samo, ale gdyby trzeba było wymienić różnice, nie każdy potrafiłby je określić. Tymczasem sprawa jest dość prosta. Bank jest instytucją działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym. Realizuje też działalność polegającą na udzielaniu kredytów, prowadzeniu rachunków bankowych, wydawaniu papierów wartościowych, wydawaniu kart płatniczych i udostępnianiu możliwości ich użytkowania, nabywaniu i zbywaniu wierzytelności pieniężnych, udzielaniu i potwierdzaniu poręczeń.

Parabanki to podmioty, które prowadzą działalność charakterystyczną dla banków, ale w oparciu o inne przepisy niż zawarte w prawie bankowym. Działają według innych regulacji prawnych i nie są objęte nadzorem finansowym ani Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Wszystkie działania dokonywane przez parabanki są wykonywane z pieniędzy uzyskanych od klientów.

pieniądze w ręce

Pożyczka w banku – zalety i wady

Pożyczki bankowe mają tę zaletę, że wiążą się z mniejszym ryzykiem. Bank to instytucja zaufania publicznego, w związku z tym funkcjonuje w określonych ramach, a jego działania są monitorowane. Nie może więc pozwolić sobie na nadużycia. Poza tym pożyczka może być lepiej dostosowana do potrzeb klienta, ponieważ banki oferują różne jej rodzaje, na przykład w zależności od celu, na jaki środki mają być przeznaczone.

Nie można zapomnieć o tym, co dla wielu pożyczkobiorców może mieć decydujące znaczenie – pożyczona kwota może być tu dużo większa niż w przypadku parabanku.

Kolejnym plusem skorzystania z usług banku jest to, że takie instytucje finansowe biorą udział w programach rządowych. Co z tego wynika dla klientów? Że mogą oni nieraz otrzymać kredyt na korzystniejszych warunkach. Banki nieraz oferują też lepsze oferty dla stałych klientów.

A jakie są minusy? Między innymi długi proces weryfikacji. Banki sprawdzają dane z Biura Informacji Kredytowej i innych baz danych, aby poznać historię i zdolność kredytową wnioskodawcy. Wymagają też zaświadczenia o dochodach. Generalnie weryfikacja nie tylko zabiera sporo czasu (a przecież czasem liczy się każda chwila i po prostu nie możemy czekać na pieniądze), ale jest też rygorystyczna i nie każdy ją pomyślnie przejdzie. Poza tym pożyczając pieniądze z banku, możemy być zobowiązani do jakiejś formy zabezpieczenia środków.

Pożyczka w parabanku – zalety i wady

Pożyczki w parabankach charakteryzują się większą dostępnością. Mogą być dostępne nawet dla osób ze złą historią kredytową, albo w zaawansowanym lub zbyt młodym wieku (który w przypadku pożyczki bankowej może być przeszkodą. Weryfikacja przebiega tak szybko, że zwykle wszystkie formalności da się załatwić w ciągu jednego dnia. Parabanki nie wymagają też zabezpieczeń ani zaświadczenia o dochodach, wystarczy oświadczenie wnioskodawcy. Wszystko można załatwić, nie ruszając się z domu, ponieważ takie pożyczki są udzielane przez internet.

Natomiast słabą stroną jest koszt parabankowych pożyczek. Pożyczyć można tylko stosunkowo niskie kwoty i są one udzielane na krótszy okres niż w bankach. Pożyczanie w parabankach może się też wiązać z ryzykiem.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *