Pożyczki pozabankowe – jak bezpiecznie wybierać?

Nie tylko w banku można uzyskać pożyczkę. Na rynku działa wiele instytucji pozabankowych, które kuszą atrakcyjnymi ofertami. Co zrobić, by dobrze wybrać? I co ważniejsze – jak się upewnić, że nasz wybór jest bezpieczny? Jak zachować ostrożność przy wyborze pożyczki pozabankowej?

Czym jest pożyczka pozabankowa?

Pożyczka pozabankowa jest rodzajem finansowego zapożyczenia, którego udziela instytucja pozabankowa, czyli po prostu instytucja nie będąca bankiem, taka jak na przykład parabank albo firma pożyczkowa. Pożyczka taka udzielana jest nieco inaczej niż w bankach, przez co cieszy się dużą popularnością. Jest to produkt finansowy szeroko dostępny, ponieważ z reguły wymagania są niższe niż w przypadku produktów bankowych. Nie jest przeprowadzana tak rygorystyczna weryfikacja, toteż pożyczki pozabankowe są szerzej dostępne. Inną ich zaletą jest to, że cały proces jest szybszy.

Ofert pożyczek pozabankowych jest bardzo dużo, a ich liczba stare rośnie. Jeśli zatem zamierzasz wziąć właśnie taką pożyczkę, raczej nie będziesz miał powodu, by narzekać na mały wybór. Ale jak dobrze wybrać spośród takiego mrowia ofert?

dużo pieniędzy

Na co zwrócić uwagę?

Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś się dokładnie zapoznać z ofertą. Oczywiście musisz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Zarówno w ofercie jak i już w umowie znaleźć powinny się informacje dotyczące warunków przyznania pożyczki, jej maksymalnej wysokości, okresu spłaty, ilości rat, a także jej kosztu z uwzględnieniem nie tylko oprocentowania, ale też prowizji i innych dodatkowych opłat.

Wybierając pożyczkę, pamiętaj, że im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata. Korzystniej więc jest rozłożyć spłatę na dłuższy czas, jeżeli twój domowy budżet jest napięty. Jeśli chciałbyś pożyczyć większą kwotę na niską ratę, wówczas rozwiązaniem może być pożyczka ratalna.

Język, jakim napisana jest oferta pożyczki, powinien być klarowny – jeżeli na stronie umieszczone są jedynie pobieżne informacje, a większość opisów napisana jest drobnym drukiem, powinno to wzbudzić twoją nieufność – do takich ofert podchodź ostrożnie.

Sprawdź, czy firma jest wiarygodna

Żeby pożyczać bezpiecznie, powinieneś sprawdzić wiarygodność firmy. Zobacz, czy figuruje ona w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, prowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli dany pożyczkodawca tam widnieje, to oznacza, że został sprawdzony i działa legalnie.

Zanim weźmiesz pożyczkę, spróbuj jak najwięcej dowiedzieć się o firmie, która jej udziela. Dla wielu z nas największe znaczenie ma opinia rodziny i znajomych, jeśli więc znasz osobiście kogoś, kto korzystał z usług tej konkretnej firmy, znajdujesz się w uprzywilejowanej sytuacji. Jeżeli nie masz takiego szczęścia, opinie o firmie możesz sprawdzić w internecie na forach, blogach czy w mediach społecznościowych. Oczywiście do wszelkich treści w sieci należy podchodzić z pewną doza ostrożności, niemniej możesz w ten sposób uzyskać pewien przybliżony obraz firmy.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *